Odkrywaliśmy skarby Małopolski – UNICEF

Dnia 19 maja uczniowie klas 2OP, 4b oraz 5OP pod opieką nauczycieli wzięli udział w wyprawie autokarowej do Krakowa i Wieliczki. Celem naszej wiosennej eskapady była integracja wielonarodowej społeczności szkolnej, a także lepsze poznanie dziedzictwa historycznego i kulturowego kraju.

Odkrywanie skarbów stolicy Małopolski rozpoczęliśmy u podnóża wzgórza wawelskiego, tuż przed wejściem do Smoczej Jamy, którego bacznie strzeże wykonany z brązu posąg Smoka Wawelskiego. Budzący niegdyś grozę wśród mieszkańców grodu stwór, o którym donoszą tutejsze podania, dziś przyciąga liczne grupy zwiedzających, a instalacja gazowa ziejąca ogniem jest jedną z najpopularniejszych w mieście atrakcji.

Wycieczkę kontynuowaliśmy na Rynku Głównym, gdzie wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia na tle sztandarowych obiektów Starego Miasta. Zatopieni w wyjątkowej atmosferze dawnych ulic syciliśmy się widokiem tamtejszej architektury oraz walorami krajobrazowymi serca Krakowa. Krótka przechadzka na rześkim powietrzu wnet podsyciła apetyt na pachnące delikatesy oferowane przez liczne stoiska gastronomiczne przy okazji trwającego Kiermaszu Rzemiosła. Zajadając ze smakiem zakupione przekąski, udaliśmy się do sukiennic po drobiazgi. Kraków pożegnał nas melodią hejnału rozbrzmiewającego z wieży Kościoła Mariackiego, podczas której Pani Przewodnik przybliżyła dzieciom legendę o dwóch braciach. By zregenerować siły przed zwiedzaniem Wieliczki, skierowaliśmy się do restauracji na sycący obiad.

Niewielkie miasteczko pod Krakowem uchodzi za wizytówkę Polski za sprawą zabytkowej Kopalni Soli, popularniej wśród turystów ze wszystkich zakątków świata. Ten unikatowy obiekt górniczy działa nieprzerwanie od czasów średniowiecznych do chwili obecnej. Na terenie kopalni, krocząc długimi korytarzami, pośród pochylni, komór eksploatacyjnych i solankowych jezior, poznaliśmy etapy rozwoju techniki górniczej w poszczególnych epokach historycznych.

W drogę powrotną do Katowic zabieraliśmy garść marzeń i wspomnień.

Post Author: SP28