Polsko-niemiecka wymiana młodzieży 2017 na terenie Polski zakończona !

W dniach 18-22 września 2017 gościliśmy 9 uczniów z naszej partnerskiej szkoły Realschule Schöningen wraz z opiekunem, panem Ulrichem Marquardem.
Uczniowie przyjechali do Katowic w poniedziałek: poznali naszą szkołę i po obiedzie wyruszyliśmy w podróż na Wyżynę Lubelską, odpoczywając po drodze w parku wodnym. Naszym miejscem pobytu był przepiękny dom weselny „ U Bacy” w małej wiosce Kosin. Stamtąd wyjeżdżaliśmy codziennie na wycieczki, poznając piękno Ziemi Świętokrzyskiej i Lubelskiej.
We wtorek odwiedziliśmy miasto ojca Mateusza –Sandomierz ( była przeprawa promem przez Wisłę), w którym nie tylko zwiedziliśmy zabytki, ale także mieliśmy żywą lekcji historii w języku angielskim i dobrą zabawę w Zbrojowni Rycerskiej. Po południu podziwialiśmy ruiny największego zamku magnackiego w Polsce- Krzyżtopór.
Najmilszym dniem była środa, którą spędziliśmy we wsi Łany. Mimo pochmurnego nieba frajdę sprawiła przejażdżka wozami po polach i łąkach, po południu bawiliśmy się w kręgielni, a wieczorem integrowaliśmy się przy ognisku przy „Źródłach”.
W czwartek, niesamowitym przeżyciem była wizyta w byłym obozie koncentracyjnym KZ Majdanek. Wszyscy uczniowie stwierdzili jednoznacznie, że są szczęśliwi, że nie muszą żyć w tamtych, okrutnych czasach. Po południu zwiedziliśmy lubelską starówkę, podziwialiśmy panoramę Lublina z Wieży Trynitarskiej.
W ostatnim dniu, w drodze na Śląsk, zjechaliśmy do zabytkowej kopalni srebra w Tarnowskich Górach.
Naszych gości pożegnaliśmy w Gliwicach. Cieszymy się, że nawiązaliśmy nowe przyjaźnie, mieliśmy okazję poćwiczyć konwersację w języku angielskim i niemieckim. Przed nami jeszcze rewizyta w Niemczech!
Wymiana została dofinansowana przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży ( PNWM).

Kierownik wymiany i tłumacz
Ewa Świerkot