WARSZTATY JĘZYKOWE W ANGLII…z pamiętnika ucznia…

DZIEŃ 1.

O godzinie 16:40 miała miejsce zbiórka przed szkołą. Wyjechaliśmy o godzinie 17:15. Przy granicy z Niemcami odbył się konkurs wiedzy o tym ciekawym kraju. Pomimo trudnych pytań, każdy wykazał się wiedzą lub sprytem (dzięki za to, że mamy Internet 😉 . Oglądaliśmy również film opowiadający losy holenderskiego malarza Vincenta van Gocha, będący nawiązaniem do sobotniego pobytu w Amsterdamie.

Klasa 2a i 2b

DZIEŃ 2.

Do Amsterdamu – miasta kanałów, tulipanów i rowerów przyjechaliśmy ok. godziny 9:00. Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od zabytkowego dworca kolejowego. Następnie przeszliśmy spacerem przez stare miasto ze słynnym Placem Dam, przy którym zobaczyliśmy Nowy Kościół i Pałac Królewski. Byliśmy również na targu kwiatowym na kanale Singel oraz „pokłoniliśmy się” Rembrandtowi. Zwiedzanie miasta zakończyliśmy godzinnym rejsem po kanałach rzeki Amstel. Przed nami 15 godzinny rejs promem do Newcastle !!!

Klasa 2b, 2c, 3b i 3c

DZIEŃ 3.

Po wyśmienitej kolacji, utuleni do snu przez fale, obudziliśmy się dzisiaj na promie. Newcastle przywitało nas słoneczną pogodą. Stamtąd wyruszyliśmy do Edynburga, stolicy Szkocji zwanej „Atenami Północy”. W autobusie świętowaliśmy urodziny Emilki, która otrzymała wspaniałe prezenty. Niestety tylko tortu brakowało L. Naszym pierwszym punktem dzisiejszego dnia był pięknie położony Edinburgh Castle. Największą atrakcją na zamku były klejnoty królewskie oraz Stone of Destany (Kamień Przeznaczenia)., na którym siadał każdy koronowany król Szkocji. Zwiedzając zamek szukaliśmy odpowiedzi na pytania, które otrzymaliśmy przy wejściu. W tym samym czasie część grupy szukała The Elephant House – „Birthplace” of Harry Potter, zwiedziła Katedrę św. Idziego oraz muzeum kiltu. Następnie przespacerowaliśmy się „Królewską milą” (The Royal Mile), podziwialiśmy panoramę miasta ze wzgórza Calton Hill, byliśmy również w katolickiej katedrze. Dzień zakończyliśmy w pubie… pyszną kolacją i wyśmienitym deserem. Edynburg zaskoczył nas wyjątkowym klimatem i magicznymi miejscami J.

Klasa 3a i 3b

DZIEŃ 4.

Zwiedzanie Glasgow – największego miasta Szkocji rozpoczęliśmy godzinnym spacerem po centrum, gdzie m. in. zobaczyliśmy pomniki sławnych Szkotów. Następnym punktem zwiedzania było Muzeum Transportu i Komunikacji (Riverside Museum), gdzie zobaczyliśmy wiele środków lokomocji, jakimi ludzie poruszali się na przestrzeni wieków. Kolejną atrakcją było zwiedzanie zabytkowego uniwersytetu, po którym oprowadzili nas sympatyczni studenci, odpowiadając na liczne pytania. W drodze do Liverpoolu zatrzymaliśmy się na posiłek przy Killington Lake. Na łonie natury i świeżym powietrzu, podziwiając piękne widoki, nabraliśmy energii na dalszy etap podróży. Kierunek Liverpool!!!

Klasa 2a i 3a

DZIEŃ 5.

Rano zjedliśmy prawdziwe angielskie śniadanie (Full English Breakfast). Najedzeni wyruszyliśmy poznać historię wybitnego brytyjskiego zespołu The Beatles. Odwiedziliśmy Cavern Club – miejsce pełnego ciekawych rock & rollowych pamiątek, gdzie magiczna czwórka muzyków zaczynała swoją karierę. Spacerując po słynnej ulicy Mattew Street można było zrobić sobie niepowtarzalne zdjęcia. W drodze do Museum of Liverpool zobaczyliśmy Albert Dock. Zwiedzanie miasta zakończyliśmy w Katedrze Chrystusa Króla – największej na świecie katedrze anglikańskiej, która okazała się potężniejsza i piękniejsza niż się spodziewaliśmy. W jej wnętrzu znajdowały się sklepy z pamiątkami, kawiarnia i restauracja, co było dla nas dużym zaskoczeniem.

Klasa 3a, 3b i 3c

DZIEŃ 6.

Naszą podróż po Londynie zaczęliśmy w Greenwich. Pierwszym punktem wycieczki było obserwatorium astronomiczne, w którym znajduje się południk zero, oddzielający od siebie półkule wschodnią i zachodnią. Następnie udaliśmy się w rejs po Tamizie. Podczas rejsu przepłynęliśmy pod Tower Bridge oraz zobaczyliśmy inne okazałe budowle, zarówno te zabytkowe jak i współczesne. Już ze statku było widać ogromny diabelski młyn liczący 135 metrów. To był kolejny punkt naszej wycieczki The London Eye, skąd podziwialiśmy panoramę miasta. Po półgodzinnej przejażdżce, udaliśmy się pod wieżę Big Ben, która niestety była w remoncie i nie mogliśmy jej zobaczyć w całej okazałości. Następnie spacerowaliśmy po mieście podziwiając budynek Parlamentu, Opactwo Westminster, St. James’ Park, Pałac Buckingham. Przy Downing Street mieliśmy okazję zobaczyć zmianę warty Gwardii Konnej. Po południu zjedliśmy obiad, na który dostaliśmy klasyczne brytyjskie danie „fish & chips”. Spacerując po obiedzie zatrzymaliśmy się na Trafalgar Square, Leicester Square, przed wejściem do dzielnicy Chinatown oraz na Piccadilly Circus. Londyńskim Autobusem – Double Decker podjechaliśmy na Oxford Street, gdzie mieliśmy chwilkę czasu na zakup pamiątek. Ciekawym przeżyciem na koniec dnia był przejazd Eurotunelem, około 40 m pod dnem kanału La Manche. Ta niecodzienna podróż trwała około 30 min, ale jakie to były minuty ;). Dla wielu osób był to na pewno dzień z największą dawką emocji.

Klasa 2b i 2c

DZIEŃ 7.

Czas na powrót.

W drodze do Polski odbył się końcowy quiz o Wielkiej Brytanii. Po podsumowaniu punktów ze wszystkich konkursów, nawet z matematyki, oraz prezentacji wygrała Zuzia (84 pkt). Przejazd autokarem urozmaicały nam filmy i muzyka mające związek z Anglią i Szkocją. Ci bardziej odważni mogli pośpiewać m.in. niezapomniane i nie starzejące się nigdy przeboje The Beatles.

Czas na podsumowanie 🙂

Warsztaty były świetnie zorganizowane. Miasta, które odwiedziliśmy były niezwykle interesujące i ciekawe. Dzięki naszym wspaniałym kierowcom sprawnie przemieszczaliśmy się z miejsca na miejsce. Dobre zakwaterowanie i wyśmienite jedzenie było dużym atutem pobytu na warsztatach. Odwiedzane miejsca, wszelkie atrakcje i ciekawostki opowiadane przez panią pilot na pewno pozostaną w naszej pamięci na długo. Jednakże czujemy pewien niedosyt…WARSZTATY BYŁY ZA KTÓRTKIE !!!

Klasa 2a i 3b