Wymiana niemiecka

Wymiana z niemiecką Realschule Schöningen zakończona.

W dniu 19.10.2018 zakończyliśmy wymianę z naszym niemieckim partnerem.

Zapraszamy na relację z wymiany uczniów z niemiecką Realschule  Schöningen. Pierwsza część odbyła się w Polsce we wrześniu, rewizyta miała miejsce w październiku.

Bardzo dziękujemy organizacji PNWM -Polsko -Niemieckiej Współpracy Młodzieży, która dofinansowała obydwa projekty.

 

 

Kierownik wymiany i pośrednik językowy

mgr Ewa Świerkot

Wymiana z Niemcami-pobyt w Schöningen 15.10-19.10. 2018

Druga część wymiany polsko-niemieckiej zaczęła się piętnastego października, gdy o godzinie pierwszej trzydzieści w nocy wyjechaliśmy spod naszej szkoły. Podróż odbyła się bez jakichkolwiek utrudnień, więc przybyliśmy do Niemiec wcześniej niż planowaliśmy.

Spontanicznie zdecydowaliśmy się więc zwiedzić Magdeburg, żeby nie czekać bezczynnie w Schöningen- naszym punkcie docelowym. W Magdeburgu naszą uwagę przykuła Zielona Cytadela i jej specyficzna architektura. Po dotarciu do Schöningen zostaliśmy oprowadzeni po tamtejszej szkole – zobaczyliśmy sale lekcyjne oraz teren  wokół budynku. Mieliśmy też okazję obejrzeć samo miasto. Następnie pojechaliśmy już całą grupą polsko-niemiecką do schroniska młodzieżowego, żeby się rozlokować i odpocząć po podróży. We wtorek pojechaliśmy w góry Harz. Wyjechaliśmy na górę wyciągiem, po czym ruszyliśmy na spacer. Wszystkich zachwyciły piękne widoki rozciągające się dookoła. Początkowo szliśmy całą grupą, ale po pewnym czasie dostaliśmy trochę czasu wolnego, żeby móc pochodzić po górach we własnym zakresie i przejechać się letnim torem saneczkowym. Pod koniec dnia pojechaliśmy zobaczyć pozostałości po Murze Berlińskim w Hotensleben.

W środę mieliśmy trochę spokojniejszy dzień. Spędzaliśmy czas w Schöningen. Rano pojechaliśmy do tamtejszej szkoły i na dziedzińcu urządziliśmy tańce. Później mieliśmy okazję brać udział w lekcji w niemieckiej szkole, co było zupełnie nowym doświadczeniem. Po zakończeniu lekcji przygotowaliśmy pod kierownictwem jednej z dziewczyn obiad. Po południu pojechaliśmy do niemieckich rodziny, a później spotkaliśmy się prawie całą grupą w centrum młodzieżowym. Spędziliśmy czas grając w bilarda, rzutki i po prostu rozmawiając. Następnie udaliśmy się do domu jednej z dziewczyn, gdzie spędziliśmy resztę wieczoru integrując się ze sobą.

W czwartek pojechaliśmy do Wolfsburgu. Zwiedziliśmy tam imponującą fabrykę Volkswagenów. Widzieliśmy międzyinnymi wystawę zabytkowych samochodów, wystawy różnych marek i halę produkcyjną. Następnie przeszliśmy do Phaeno Science Center, gdzie spędziliśmy dwie godziny wykonując różnego rodzaju eksperymenty. Wieczorem podsumowaliśmy całą wymianę i byliśmy zaskoczeni jak szybko upłynął ten czas.

Ostatniego dnia wymiany pojechaliśmy do Berlina. Zobaczyliśmy Bramę Brandenburską, gmach parlamentu, katedrę i parę innych. Płynęliśmy też statkiem po Sprewie. Na pokładzie przewodniczka opowiadał nam o mijanych miejscach. Stolica Niemiec zrobiła na nas ogromne wrażenie i choć nie mieliśmy czasu zwiedzić zbyt wiele, był to świetny przed smak tego co można tam zobaczyć.

Z grupą z Niemiec pożegnaliśmy się w Berlinie. Ta wymiana była dla nasz szansą na podszkolenie języka,zdobycie nowych doświadczeń i poznania nowych, niesamowitych ludzi.

Wróciliśmy do domu pełni nowych wspomnień.

Paulina Guzy klasa 3B G

Wymiana niemiecka 23.09-28.09.2018

     Przygoda ta zaczęła się dwudziestego trzeciego września, gdy do centrum Katowic przyjechali pozostali uczestnicy wycieczki-nasi goście z Niemiec . Pomimo zmęczenia podróżą, które dało się bez problemu odczytać z ich twarzy, spędzili z nami  pełen emocji dzień. Każda polska rodzina gościła u siebie jednego ucznia, któremu miała obowiązek zapewnić posiłki, nocleg, jak i interesujące niedzielne popołudnie. Większości z nich udało się oprowadzić nowych towarzyszy po mieście, bawili się w Parku Śląskim w Chorzowie lub zwiedzili zabytkowa kopalnię Guido.

Kolejny dzień rozpoczął się od podsumowania zeszłego, nasi nowi znajomi z Niemiec odwiedzili nasza szkołę, gdzie mieliśmy zabawy integracyjne i nauczyliśmy Niemców nowego tańca -„Belgijkę”. Taniec ten stał się przebojem naszej wymiany i bardzo nas zintegrował. Następnie uczniowie niemieccy uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych i porównywali je do zajęć w swojej szkole. Po obiedzie w stołówce szkolnej ,weszliśmy  do busa, który miał być naszym środkiem lokomocji przez najbliższy tydzień. Po drodze w Chęcinach dalej bawiliśmy się i integrowaliśmy się w Aquaparku . Wieczór natomiast upłynął na rozgaszczaniu się w pokojach , jak i na rozmowach w wąskich gronach.                                                          

Wtorkowy poranek przywitaliśmy w Sandomierzu, pięknym miasteczku. Na miejscu zwiedziliśmy najważniejsze atrakcje, takie jak tunele pod miastem, składające się z wielu połączonych ze sobą piwniczek, czy zbrojownie, w której dostaliśmy możliwość przyodziania szat z dawnych czasów oraz uczestniczyliśmy w żywej lekcji historii po angielsku.

Również tam płynęliśmy statkiem po Wiśle, zwiedzając miasteczko z wody. Resztę dnia spędziliśmy spacerując piękny wąwóz lessowy, jak i odwiedzając pobliskie kawiarenki.

Środa była dla nas dniem poświęconym czystej integracji. Pierwsza połowa dnia upłynęła na beztroskiej przejażdżce wozami, która na zawsze zapisze się w naszej pamięci jako czas śmiechu i zabawy.

Jednak pomimo tego, późniejsze zwiedzanie Lublina wciąż pozostało radosne, pocieszając nas pysznym jedzeniem, jak i piękną architekturą

Jednak tak szybko, jak wymiana się zaczęła, tak się skończyła, a my musieliśmy się pogodzić ze świadomością rozstania z nowymi znajomymi. Ostatni punkt programu zaplanowany został na piątek, dzień wyjazdu, a była nim jaskinia Raj. Okazała się ona godnym zakończeniem cudownego wyjazdu- była niezwykle urodziwa, a magiczne wspomnienia z jej wnętrza pozostaną na zawsze.

I tak zakończyła się pierwsza część wymiany, zwieńczona wylewnymi pożegnaniami.

 

Agnieszka Kociubińska kasa 3bG

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 28 poznają Niemcy- Schöningen- czyli nauka na wiele sposobów.

W bieżącym roku szkolnym 2017/18 odbyła się już kolejna wymiana uczniów naszej szkoły z uczniami niemieckiej Realschule Schöningen. Spotkanie odbyło się w dwóch etapach. We wrześniu uczniowie zaprzyjaźnionej szkoły wraz z kierownikiem wymiany i jednocześnie dyrektorem szkoły panem Ulrichem Marquardem odwiedzili nasza szkołę – Szkołę Podstawową nr 28. Dalszym etapem był wyjazd na Wyżynę Lubelską  i Ziemię Świętokrzyską. Uczestnicy wymiany zwiedzili Sandomierz, Zamek Krzyżtopór, były obóz koncentracyjny KZ Majdanek, Lublin oraz zabytkową kopalnię srebra w Tarnowskich Górach.

W październiku młodzież udała się z rewizytą do Niemiec. Wspólnie spędzony  czas był bardzo urozmaicony: uczniowie zobaczyli miasto Schöningen, mieli okazję zwiedzić Autostadt oraz halę produkcyjną w fabryce Volkswagena we Wolfsburgu, poeksperymentować w centrum nauki Phaeno, a także uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych w Realschule. W drodze powrotnej uczestnicy wymiany podziwiali stolicę Niemiec –Berlin.

Podczas wycieczki w góry Harz uczniowie zapoznali się z legenda Rosstrappe, oraz odwiedzili miejsce historyczne – „ Podziału Niemiec” w Hötensleben.

Językiem komunikacji był przeważnie język angielski, ale uczniowie polscy starali się również poszerzać znajomość języka niemieckiego. Wszyscy uczestnicy wymiany doszli do wniosku, że bardzo ważnym elementem w nauce języka obcego jest znajomość słownictwa. Kontakt z młodzieżą z innego kraju zmotywował uczniów do nauki języków obcych.

Jednym z nadrzędnych celów polsko –niemieckiej wymiany młodzieży jest obalenie stereotypów i likwidacja uprzedzeń. Cel ten został osiągnięty. Młodzież bardzo się ze sobą zaprzyjaźniła. Wymiana młodzieży rozwija wiele kompetencji: otwartość na świat, tolerancję, kompetencje językowe.

Wymiana młodzieży została dofinansowana przez Polsko-Niemiecką Wymianę Młodzieży.

 

Ewa Świerkot

Kierownik wymiany i tłumacz

Nasi uczniowie na wymianie w Niemczech

Niemcy u Nas